Haberler

SENİN YAZIN, SENİN GELECEĞİN!

  • 27 Mayıs

Bilgehanelerimizin 2024 Yaz Etkinlikleri kayıtları başlıyor! Yaka Caddesi'nde bu yaz itibariyle hizmete açılacak olan Sadreddin Konevi Bilgehane ile birlikte sayımız merkezde 15, ilçelerde 10 olmak üzere toplamda 25'e ulaşıyor. "Senin yazın, senin geleceğin!" temamızla yaza hazırız!   Yaz etkinlikleri planlamamızda:•    Hafızlık Hazırlık sınıfları için: Haftalık 15 saat Kur’ân-ı Kerim, 2’şer saat ise Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri ve sportif / kültürel atölye etkinlikleri, •    4. Sınıflar için: Haftalık 17 saat Kur’ân-ı Kerim ve 8 saat sportif / kültürel atölye etkinlikleri, •    5. Ve 6. Sınıflar için: Haftalık 15 saat Kur’ân-ı Kerim ve 10 saat sportif / kültürel atölye etkinlikleri, •    7. Sınıflar için: Haftalık 11 saat Kur’ân-ı Kerim, 1’er saat Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce,  2’şer saat Matematik, Türkçe ve Fen Bilimleri, 5 saat sportif / kültürel atölye etkinlikleri, •    8. Sınıflar için: Haftalık 6 saat Kur’ân-ı Kerim, 2’şer saat Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve Sosyal Bilgiler,  4’er saat Matematik ve Fen Bilimleri, 3’er saat Türkçe ve İngilizce, 3 saat sportif /kültürel atölye etkinlikleri yer almaktadır. Bunlara ek olarak, TAŞKENT VE BEYŞEHİR GENÇLİK KAMPI: 7. Ve 8. Sınıf öğrencilerine,APA SOSYAL TESİSLERİ MACERA PARKURU: 4, 5 VE 6. Sınıf öğrencilerine,HAVUZ ETKİNLİĞİ: Tüm kademelerdeki öğrencilere,HALI SAHA: Tüm kademelerdeki erkek öğrencilere uygulanacaktır.   Etkinlik başlangıç ve bitişleri; •    Erkek öğrencilerimiz: 09.00 - 12.35 / (8. sınıfların Pazartesi ve Salı günleri çıkışı 13.20'de olacak, çünkü ek bir saat dersleri olacak)•    Kız öğrencilerimiz:  14.00 - 17.35 (8. sınıfların Pazartesi ve Salı günleri çıkışı 18.20'de olacak, çünkü ek bir saat dersleri olacak) Başvuru koşullarını Dosyalar kısmından inceleyebilirsiniz. Yaz etkinlikleri kayıtları 3-9 Haziran tarihleri arasında bilgehane.konya.bel.tr adresinde!

Detayları Gör

ŞEHRİN MİNİK HAFIZ ADAYLARI, ŞEHRİN BAŞKANIYLA!

  • 26 Mayıs

Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay, Bilgehanelerimizde Hafızlık Hazırlık eğitimine katılarak Hafızlık İmam Hatip Ortaokullarını kazanan öğrencilerle bir araya geldi. Hafız İ.H.O. sınavlarını kazanan 246 öğrencimize bisiklet hediye eden Başkanımız Uğur İbrahim Altay, “Biz bugün çocuklarımıza temsilen birer bisiklet hediye ediyoruz ama biliyoruz ki hediyenin büyüğü öbür tarafta Rabbim tarafından size ve ailelerinize sunulacak. Değerli ailelere böyle güzel bir imkanı çocuklarına sunduğu ve bu yolu bizimle yürüdüğü için teşekkür ediyorum. Bu güzellik en çok Konya’ya yakışıyor.” dedi. İsrail’in tüm dünyanın gözü önünde bir soykırım işlediğini hatırlatan Başkanımız, “Bunu önlemenin tek yolu da imanlı bir nesil yetiştirmek. Aynı zamanda diğer bilimlerde de kendini yetiştirmiş, memleketimize faydalı insanlar olmalarını sağlamak. İnşallah bu çocuklar geleceğimizde Müslümanların bir araya gelmesini, İslam bayrağının tekrar dünyaya hakim olmasını sağlayacak bir nesil olsunlar diye dua ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Detayları Gör

YAZ MOTTOMUZ SENDEN!

  • 26 Nisan

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet verdiğimiz Bilgehaneler olarak 2024 yılı Yaz Etkinlikleri'mizin mottosunu arıyoruz. Bilgehanelerimizin kamplar, yüzme, okçuluk, halı saha, doğa yürüyüşleri, macera parkuru, çeşitli geziler ve atölyelerin yanı sıra Kurân-ı Kerim başta olmak üzere milli ve manevi eğitimlerin yer aldığı yaz etkinliklerimiz her sene sizlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmakta. Biz de bu ilgiden faydalanarak bu yılki yaz etkinliklerimizin temasını sizlerin tahayyülüyle seçmek istedik.  1.lik : 3.000 TL Bilim Market Hediye Çeki 2.lik: 2.000 TL Bilim Market Hediye Çeki3.lük: 1.000 TL Bilim Market Hediye ÇekiKazananına ödülümüzün olacağı 2024 Yaz Etkinlikleri mottosunu dönem boyunca gündemimizde tutacak, etkinliklerimizin teması haline getireceğiz. Başvuru şartları, tarih, süreç ve ödüller gibi detayları "Dosyalar" kısmındaki belgemize göz atarak edinebilirsiniz. Başvurular 29 Nisan itibariyle bu ekranda yer alan linkten oluşturulacaktır.

Detayları Gör

23 NİSAN’DA UÇURTMA COŞKUSU

  • 24 Nisan

Bilgehaneler olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı uçurtma şenliğiyle kutladık. 6. Sınıf öğrencilerimizin katıldığı etkinlikte çocuklar rengârenk uçurtmalarını gökyüzünde uçurmanın keyfini yaşadı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104’üncü yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Dutlu Meram Parkı’nda “rüzgârla renkli bir yolculuk” temasıyla gerçekleştirilen uçurtma şenliğinde Bilgehanelerin 6. Sınıf öğrencileri bir araya geldi. Yapıma hazır olan uçurtmaların önce kurulması, ardından uçurulmasıyla başlayan etkinlikte rengârenk uçurtmalarının gökyüzünde süzülmesinin keyfini yaşayan çocuklar ayrıca voleybol, el baskısı, dart oyunu gibi çeşitli istasyonlarda da açık havada eğlenceli bir gün geçirdi.

Detayları Gör

HAFIZLIK HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİMİZLE ÜMMET İFTARI!

  • 10 Nisan

Hafızlık Hazırlık Programı’nda eğitim gören öğrencilerimizle iftar programında bir araya geldik. “Bir hafız yetişir, bir nesil değişir” mottosuyla eğitimlerini sürdüren Hafızlık Hazırlık Programı öğrencilerimizle, Ramazan etkinlikleri kapsamında Selçuklu ilçesindeki Hacıveyiszade Camii’nde hep birlikte iftar yapmanın sevincini yaşadık. Ramazan ayı geleneklerinden olan “ümmet iftarı”, şehrin önemli manevi duraklarından Hacıveyiszade Camii’nde bin 500 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Menüde gelenek olduğu üzere simit, hurma, muz, ayran, çorba yer aldı. Öğrenciler, muhabbet ve dostluk ikliminin derinden hissedildiği iftar programında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Detayları Gör

Kudüs’ün Çocukları İçin Anadolu’nun Çocuklarından

  • 1 Aralık

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Kudüs Çalışma Grubu ve Bilgehanelerimiz tarafından “Kudüs’ün Çocukları İçin Anadolu’nun Çocuklarından” sloganıyla basın açıklaması programı gerçekleştirildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın katıldığı programda Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Talut Kerem Cengiz, “İsrail’in hiçbir ahlaki ve vicdani ilke gözetmeksizin yürüttüğü bu operasyon savaş değil, katliam ve soykırımdır” dedi. Hafızlık Hazırlık öğrencimizin Kurân-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda çocuklar, “Özgür Filistin İçin Ayaktayız”, “Bilgehane Öğrencileri Filistin’in Yanında”, “Çocuklar Ölmesin”, “Kalbimiz Filistin’le”, “Nehirden Denize Özgür Filistin" yazılı Türkçe ve İngilizce pankartlar taşıdı. Konya genelindeki tüm Bilgehanelerimizden bin 71 çocuğun katılım sağladığı programa, aileler de destek verdi. Etkinlik, çocuklarımızın ellerindeki yeşil, kırmızı, siyah ve beyaz balonların gökyüzüne bırakılmasıyla son buldu.

Detayları Gör

Sultan Alparslan Etüt Salonu Açıldı!

  • 1 Kasım

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla hizmet veren Bilgehanelerimiz, şehrin eğitim ve öğretim başlıklarına katkı sağlamaya devam ediyor. Aydınlıkevler Mahallesi’nde bulunan Sultan Alparslan Bilgehane lise ve üniversite öğrencilerine etüt salonuyla ücretsiz hizmet veriyor.  Aydınlıkevler Mahallesi’nde Mayıs ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan Sultan Alparslan Bilgehanemiz, güz döneminde lise ve üniversite öğrencilerine ücretsiz etüt salonu hizmetiyle destek vermeye başladı. Etüt salonu, tek oturumda 80 öğrencilik kapasitesiyle lise ve üniversite öğrencilerine uygun ve sessiz bir ortamda tüm gün boyunca ders çalışma imkanı sağlıyor.. Sultan Alparslan Bilgehanemizde güz döneminde ücretsiz etüt salonundan faydalanmak isteyen öğrenciler, başvurularını “bilgehane.konya.bel.tr” adresinden gerçekleştirebilecek.

Detayları Gör

Yaz Dönemine Kapanış Şenliği!

  • 5 Eylül

Bilgehanelerimiz, yaz dönemine "Bilge Yaz Şenliği" ismiyle coşkulu bir şenlikle veda etti. Selahaddin Eyyubi Bilgehanesi bahçesinde gerçekleştirilen “Bilge Yaz Şenliği”ne şehir merkezinde bulunan tüm Bilgehane öğrencilerimiz katıldı.Kadınhanı, Ladik, Ereğli, Sarayönü, Bozkır, Cihanbeyli, Ilgın, Seydişehir, Doğanhisar gibi ilçelerdeki Bilgehaneler ise, organizasyona kendi bölgelerinde düzenledikleri şenliklerle eşlik etti. Öğrencilerimiz şenlikte balon patlatma, yedi kiremit, yakan top, çömlek, sandalye kapmaca, mendil kapmaca gibi istasyonlarda oyunlar oynadı. '8 HAFTA DOLU DOLU GEÇTİ' Yaz dönemi itibariyle şehir merkezi ve ilçelerde toplam sayısı 23’e ulaşan Bilgehanelerimiz, 10 bin öğrenciyle birlikte 3 Temmuz’da başlayan ve 8 hafta süren “Yaz Etkinlikleri”ni, “Bilge Yaz Şenliği” ile tamamladı. Yaz etkinlikleri boyunca öğrenciler, milli ve manevi eğitimler müfredatının yanı sıra çeşitli etkinlik ve atölyelerle yaz aylarının tadını çıkardı. Okçuluk, yüzme, halı saha, doğa yürüyüşü, çeşitli geziler, macera parkuru, kamp gibi etkinlikler bu keyfin bir parçası oldu.

Detayları Gör

Bisiklet Şehrinin Bilgeleri Pedal Çevirdi

  • 2 Ağustos

Bisiklet konusunda Türkiye’ye örnek uygulamalarıyla öne çıkan ve 604 kilometreyle Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri Konya'da, Konya Büyükşehir Belediyesi, çocukların bisikletle okula gidiş yollarını güvenli hale getirmek ve bisiklet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle “Güvenli Okul Yolları Projesi” başlatmıştı. Proje, yaz tatilinde Bilgehanelerimizde eğitim alan öğrencilerimiz için de uygulanmaya başladı. İbn-i Sina, Ereğli, Lâdik ve Yavuz Sultan Selim Bilgehanelerimizde öğrencilerimizin bisikletleriyle evlerine ve Bilgehanelere güvenle ulaşım sağlamaları için “Güvenli Sürüş Etkinliği” gerçekleştirdik. İlk olarak bisiklet kullanma ve bisikletin faydaları konusunda bilgilendirilen öğrenciler, daha sonra Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri eşliğinde güvenli bisiklet sürüşü gerçekleştirdi. Etkinlikten memnun kalan öğrenciler Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

Detayları Gör

Bilgehanelerimizden Aşure İkramı

  • 28 Temmuz

Bilgehane öğrencilerimiz Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği gerçekleştirdi.  Yaz Etkinlikleri kapsamında milli ve manevi eğitimlerin yanı sıra etkinlik ve atölyeler ile de birçok eğitici faaliyette bulunan Bilgehanelerimizdeki öğrencilerimiz, halkın değerlerine yönelik çalışmalara da imza atarak gönüllere giriyor.  23 Bilgehanenin her biri bu kez Muharrem ayının 10. gününe özel aşure etkinliği gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz kendi elleriyle hazırladıkları aşureleri Cuma namazı çıkışında Kapu Camii başta olmak üzere Konya’nın 24 noktasında vatandaşlara ikram etti. Öğrencilerimizin ikram ettiği geleneksel aşure tatlısı vatandaşlardan tam not aldı.

Detayları Gör